Forum Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych Strona Główna Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych
Forum poszkodowanych w wypadkach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

martwe rany - poradnik na temat odleżyn

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych Strona Główna -> Medyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alicja
AdministratorDołączył: 04 Lip 2007
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Wto 18:01, 30 Paź 2007    Temat postu: martwe rany - poradnik na temat odleżyn

Odleżyna to rana martwiczna tkanki zlokalizowana w różnych częściach ciała, w których dochodzi do ucisku tkanek miękkich pomiędzy układem kostnym a powierzchnią, na której spoczywa ciało (np. powierzchnią łóżka). Powstaje na skutek niedokrwienia miejsca poddanego długiemu naciskowi. Ucisk zatrzymuje przepływ krwi w skórze. Ponieważ naczynia krwionośne nie zaopatrują komórek w tlen oraz w składniki odżywcze - komórki obumierają. Licząc głębokość tkanek objętych martwicą, możemy mieć do czynienia z pięcioma stopniami głębokości odleżyn.
I stopień to blednąca pod uciskiem zaczerwienienie;
II to zaczerwienienie, które nie traci koloru;
III to powierzchowna rana, nie obejmująca jednak tkanek podskórnych.
W IV poziomie mamy do czynienia z owrzodzeniem penetrującym w głąb skóry i tkanek podskórnych, a przy stopniu
V - głębokość rany sięga powięzi, mięśni, stawów i kości.
Odleżyny pojawiają się najczęściej u osób, które są trwale lub czasowo unieruchomione w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Miejscami na ciele, które podlegają jednostajnemu naciskowi, a w efekcie są zagrożone powstaniem odleżyn, są; u pacjentów leżących na plecach - okolice kości krzyżowej, łopatek, łokci, pięt, potylicy i uszu, a u siedzących - głównie okolice kości kulszowej i krzyżowej. Z ranami uciskowymi rąk i pięt zmagają się też osoby poruszające się o kulach.

Cztery zasady ograniczenie ryzyka powstania odleżyn:
1. Ruch za wszelką cenę: Najskuteczniejszą formą zapobiegania odleżynom są częste zmiany ułożenia ciała chorego oraz rehabilitacja ruchowa. Systematyczne ćwiczenia (także w basenie lub w wannie z wodą o temperaturze 37 stopni C) pozwalają na utrzymanie prawidłowego zakresu ruchomości stawów. Jeśli fizjologiczny zakres ruchów jest ograniczony napięciami mięśniowymi - tzw. spastyką - po ćwiczeniach stosuje się specjalne zabezpieczenia - stabilizatory. Redukują one przykurcze mięśni, a tym samym zmniejszają ryzyko odleżyn. W przypadku pacjentów bezwładnych ważne jest również utrzymanie właściwej masy mięśniowej i niedopuszczenie do jej zaniku. W tym celu stosuje się elektrostymulator, który poprzez elektrody wysyła cyklicznie impulsy elektryczne do mięśni, pobudzając je do pracy - napinania i rozkurczania.
2. Właściwa dieta: Rehabilitacja ruchowa, aby przyniosła pozytywne efekty, musi być wsparta odpowiednim odżywianiem. I nie chodzi tu o rygorystyczne ograniczenia. Menu dla osoby z odleżynami komponujemy, biorąc pod uwagę jej preferencje, ponieważ przyjemność jedzenia wpływa na zadowolenie i witalność. Dobór składników musi być zatem różnorodny, ale z uwzględnieniem kilku zaleceń dietetycznych: dużo białka - głównie zwierzęcego - dobowo od 15 do 2,0 g białka 1 kg wagi ciała, aby zapobiec ujemnemu bilansowi azotowemu; odpowiednia liczba kalorii, minimum 1800 - maksimum 3000 kcal - głównie węglowodanowych; dużo płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu; dużo witamin, a zwłaszcza - A, która chroni skórę; B2 - ułatwiającej oddychanie komórkowe; C - jako składnik koniecznego do syntezy kolagenu; elementów śladowych i minerałów; żelaza i cynku - składników niezbędnych do syntezy białek i przebiegu procesów naprawczych tkanek; wysoko nienasyconych tłuszczy; unikanie pokarmów zalegających w żołądku, przypraw i marynat.
W niektórych przypadkach może wystąpić konieczność tzw. żywienia pozajelitowego - podawania preparatów dożylnych z wysoką zawartością białek i węglowodanów. Dotyczy to głównie chorych bardzo wyniszczonych , z dużym niedoborem wagi, a także mających trudności z połykaniem.
3. Pielęgnacja skóry: Higiena ciała to podstawowy wymóg profilaktyki antyodleżynowej. Aby zachować czystą i suchą skórę, należy myć ją codziennie ciepłą wodą z dodatkiem stosowanych z umiarem środków czyszczących, które jej nie wysuszą - np. mydłem szarym, dziecięcym lub o pH 5,5; nieperfumowanym i natłuszczającym. Po każdym myciu i podczas upałów skórę delikatnie - bez mocnego tarcia - suszymy i nakładamy na nią łagodne środki nawilżające. Omijając wypukłości kostne, skórę można "zahartować", delikatnie ją nacierając lub szczypiąc. Naskórek winien być chroniony przed uderzeniami i skaleczeniami oraz czynnikami powodującymi wysuszenie, jak: zimno, niska wilgotność, pudry, talki, suche zasypki. Istotne jest także niedopuszczenie do zaparć i regularne opróżnianie pęcherza - w koniecznych sytuacjach używanie cewników wewnętrznych i zewnętrznych. Przy mimowolnym moczeniu skóra narażona jest na kontakt z wydzielinami ciała, co bardzo zwiększa ryzyko wystąpienia odleżyn.
4. Sprzęt pomocniczy: Jego rola w działaniach zapobiegających odleżynom to ułatwienie pielęgnacji chorego oraz podniesienie jakości życia. W skład sprzętu pomocniczego wchodzą: łóżka - z uchwytami i regulacją wysokości i jego leżyska; wózki inwalidzkie; krzesła toaletowe; dla pacjentów leżących materac zmiennociśnieniowy i półprzepuszczalne prześcieradła; dla pacjentów siedzących - poduszka przeciwodleżynowa; zintegrowany system transportu - tzw. łatwoślizgi, nosze podnośniki, pasy lokacyjne; przedmioty higieny osobistej - kaczka, basen, cewniki zewnętrzne (uridony), pieluchomajtki jednorazowe, miski do mycia, łóżko kąpielowe czy podnośnik wannowy; stoły pionizacyjne i podręczny sprzęt do fizykoterapii - np. laser biostymulacyjny, lampy UV/IR.

Jak leczymy odleżyny?
Minęły bezpowrotnie czasy, kiedy najlepszymi specyfikami na gojenie ran były okłady z egipskiego papirusu czy równie starej chińskiej pleśni chlebowej. Przez kolejne stulecia odleżyny leczono: olejami, mieszaninami ziół, tłuszczem ze starego wieprza, woskiem lub liśćmi kapusty. Współczesna medycyna oferuje o wiele doskonalsze środki. Dzisiaj leczenie odleżyn wymaga współpracy lekarza, farmaceuty, dietetyka i fizykoterapeuty. O ile przy odleżynach IV i V stopnia stosuje się zabiegi chirurgiczne (zajmują się tym ośrodki w Lublinie i Poznaniu), to w przypadku "lżejszych" ran możemy z powodzeniem zastosować aktywne opatrunki nowej generacji. O ich odpowiednim doborze do rodzaju obrażenia zawsze decyduje lekarz.
1. Błony poliuretanowe: samoprzylepne, przezroczyste, cienkie, elastyczne; przepuszczają gazy i parę wodną, tamują wodę, bakterie i inne zanieczyszczenia; bez właściwości pochłaniających wysięk.
2. Hydrożele: polimery o dużej zawartości wody, które mają ograniczoną zdolność pochłaniania wysięku; powodują uwodnienie tkanek martwiczych, przyspieszają oczyszczenie rany.
3. Hydrokoloidy: produkowane w postaci płytek i pasty; płytki zbudowane są z warstwy zewnętrznej ochronnej i wewnętrznej, która w zetknięciu z wydzieliną rany tworzy żel; chroni on tkanki przed urazami mechanicznymi, wyschnięciem i ochłodzeniem, pobudza ziarnowanie, podział i przenosiny komórek naskórka; opatrunki te wytwarzają lekko kwaśne środowisko hamujące rozwój drobnoustrojów.
Szczególną ich odmianę stanowią tzw. cienkie hydrokoloidy. Można je stosować w leczeniu obficie sączących się odleżyn jako opatrunek pierwotny do wnętrza rany i na zewnątrz dodatkowy opatrunek wtórny, który powinien być częściowo przezroczysty jak właśnie cienki hydrokoliod. Szczególnie przydatne są one w profilaktyce odleżyn, do zabezpieczenia przed urazem i otwarciem okolic narażonych na wystąpienie odleżyn. Sprawdzają się także w leczeniu odleżyn I i II stopnia, kiedy nie ma jeszcze otwartej rany, a także przy małych ranach powierzchownych.
4. Dekstranomery: zbudowane z ziaren polimeru w postaci proszku lub pasty, mają dużą zdolność pochłaniania wysięku.
5. Opatrunki alginowe: pozyskiwane z wapnia alg morskich; mają dużą chłonność i oczyszczają ranę z drobnoustrojów.
6. Opatrunki poliuteranowe: mają warstwę wewnętrzną, chłonącą i utrzymują wilgotne środowisko, oraz zewnętrzną wodoodporną i stanowią bakterię antybakteryjną;
7. Opatrunki pochłaniające zapach: zawierają węgiel aktywowany neutralizujący nieprzyjemną woń.

Co sprzyja powstawaniu odleżyn?
Czynniki wewnętrzne:
- różnego rodzaju zmiany chorobowe, z którymi wiąże się czasowa lub trwała niezdolność do samodzielnego poruszania się, ograniczenie zakresu i siły ruchu, niedotlenienie tkanek; są to zaburzenia układu nerwowego: np. porażenie mózgowe, stany po udarach lub krwotokach mózgowych, uszkodzenia rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, starcza demencja, słaba percepcja czuciowa, ciężkie depresje; układu krążenia: np. anemia, niskie ciśnienie krwi, choroby serca, uszkodzenie naczyń obwodowych, cukrzyca, miażdżyca; układu oddechowego np. przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc, astma, rozedma, gruźlica; zaburzenia w przyswajaniu składników pokarmowych - np. niedowaga, nadwaga, odwodnienie, niedobór białek, witamin, makro- i mikroelementów,
- zły stan skóry - wysuszenie, wilgotność związana z nadmiernym poceniem się, procesy starcz - większa podatność na uszkodzenia, mniejsza elastyczność i wrażliwość na bodźce bólowe,
- inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i stolca.

Czynniki emocjonalne - niskie poczucie wartości i niezadowolenie z życia mogą wiązać się z obniżeniem odpowiedzialności za pielęgnację własnego ciała.

Kontakt pacjenta z otoczeniem - osoby z ograniczoną świadomością i w podeszłym wieku mogą nie być świadome swojego położenia i mają trudności w wyrażaniu swoich potrzeb.

Czynniki zewnętrzne:
- nieodpowiednia temperatura i wilgotność otoczenia mogą wychłodzić lub wysuszyć skórę,
- ubranie, pościel z tkanin miękkich, niepomarszczonych, niekrochmalonych łagodzi ucisk,
- do powstania odleżyn przyczyniają się źle dobrane kule, łóżko lub wózek,
- leki przeciwbólowe, uspokajające, psychotropowe, sterydy ograniczają reakcję na ból,
- warunki socjalne, w jakich żyje chory - brak pieniędzy na środki czystości i higieny, złe odżywianie i warunki mieszkaniowe,
- poziom opieki - nieprawidłowe ułożenie i zaniedbania w pielęgnacji mogą być przyczyną powstania odleżyn już w ciągu jednej nocy,
- palenie papierosów - nikotyna obniża odporność tkanek,
- zabiegi chirurgiczne, których konsekwencją są odleżyny pooperacyjne - ciemne odbarwienia lub podskórne krwawienia powstałe w wyniku co najmniej 2-godzinnego statecznego nacisku pacjenta na powierzchnię stołu operacyjnego. Widoczne rany mogą ujawnić się bezpośrednio lub po 2-3 dniach od zabiegu.

Leki przeciwbólowe przynoszą ukojenie. Nie wolno jednak ich nadużywać - ból jest sygnałem ostrzegawczym!

Antyodleżynowe menu
napoje - soki warzywne, owocowe, mleko, herbata, słaba kawa z mlekiem;
pieczywo - chleb pszenny, żytni, graham, lecytynowy;
dodatki - masło, twarożek, miód, dżem, ryby wędzone, chuda szynka i gotowana polędwica; zupy - owocowe, warzywne, krupniki, mleczne;
dodatki do zup - grzanki, bułka, lane ciasto, makaron, drobne kasze, ziemniaki;
potrawy z mąki - ciasto półfrancuskie i biszkopt, makarony;
z kaszy - drobne kasze na sypko z owocami i warzywami;
z jaj - jajecznica na parze, jaja na miękko;
warzyw - surówki drobno tarte, warzywa gotowane w wodzie i na parze;
ryby - gotowane lub duszone;
drób i mięso czerwone - gotowane, duszone, pieczone bez tłuszczu;
sosy - zaprawiane mąką, mlekiem;
desery - kompoty, soki, musy, galaretki, kisiele, herbatniki.

Akcesoria antyodleżynowe
- poduszki i materace gąbkowe,
- poduszki i materace żelowe,
- poduszki pneumatyczne,
- materace dynamiczne zmiennociśnieniowe.

Dokąd po pomoc?-
- Polskie Towarzystwo Leczenia Ran (PTLR): tel.: 022 890 03 02
- Klinika Chirurgii Urazowej, Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej AM - ul. Szwajcarska 3, Poznań, tel.: 061 873 92 67, 873 92 18
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4, ul. Jaczewskiego 8, Lublin, tel.: 081 742 51 49
-Szpital Kliniczny w Bydgoszczy, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 9, tel.: 052 585 40 00, 585 40 42
- Szpital Wojewódzki Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, ul. Bytomska 2, tel.: 032 393 41 00
- Centrum Rehabilitacji im prof. M Weissa, ul. Wierzejewskiego 12, Konstancin-Jeziorna k. Warszawy, tel.: 022 754 08 16

Źródło: Integracja 3 (72) maj-czerwiec 2005

A jak Państwo radzą sobie z leczeniem odleżyn?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacek Poznań
Gość


PostWysłany: Wto 14:56, 18 Lis 2008    Temat postu: szukam pomocy Poznań

Szukam pomocy z walką z odleżyną.
Mama jest cukrzykiem na insulinie, wiec kwestia wyleczenia rany odleżynowej jest bardzo utrudniona.
Ponadto w warunkach domowych.
Mama jest po wylewie w 2005r., cukrzyca, tarczyca. Poruszała się o balkoniku w warunkach domowych. Zdecydowała się na operacje założenia endoprotezy biodrowej w Szpilalu Wojewódzkim w Poznaniu.
Po udanej operacji rana się zaleczyła lecz powstała z początku odleżyna na kości ogonowej, pomimo opieki szpitalnej odleżyna się powiekszała i teraz ma wielkosć 10cm na 10cm-z widoczną kością ogonową. Pozostałe trzy odleżyny są na prawym udzie i 2 na pietach. Nie chodzi.
Szukam pomocy, jestem w sytuacji patowej ( albo praca albo opieka-błędne koło).
Jacek
jaacc@o2.pl
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alicja
AdministratorDołączył: 04 Lip 2007
Posty: 149
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Wto 15:06, 18 Lis 2008    Temat postu:

Proponuje kontakt z Polskim Towarzystwem Leczenia Ran
strona internetowa:
http://www.ptlr.pl/


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hanna.tobola@gimail.com
Gość


PostWysłany: Śro 17:22, 20 Sty 2010    Temat postu: leczenie odleżyn

Skontaktuj sie z lekarzem rodzinnym,powinien skierować pielęgniarkę środowiskową ,leczy się to również w domu chorego.Mama powinna się pionizować,jeżeli ma endoprotezę.

o
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 12:33, 27 Paź 2010    Temat postu:

Moja babcia (82l) miała odleżynę (dziurę w pośladku, taką, ze można było włożyć do niej małą pięść). Lekarz, który oczyszczał odleżynę chirurgicznie, powiedział, że przy jej stanie zdrowia (cukrzyca, anemia i jeszcze kilka ciekawych rzeczy...) musiałaby cały czas leżeć na brzuchu, aby próbować to wyleczyć, ale i tak marne szanse. Koleżanka mojej kuzynki pracowała 3 lata we Włoskim szpitalu jako pielęgniarka, kazała kupić IntraSite Gel i z tego robić opatrunki. Nie ma tego w polskich aptekach - znaleźliśmy to w internecie. Efekt jest po prostu niesamowity. Dziura zarasta się w oczach. Moja ciocia, która jest pielęgniarką i na co dzień ma styczność z odleżynami, mówi, ze to jakiś cud, że rana tak ładnie się goi.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
.
Gość


PostWysłany: Pią 8:38, 01 Kwi 2011    Temat postu: opatrunki

Witam,
Jeśli ktoś potrzebuje to mam do odsprzedania opatrunki na odleżyny- Intra-site gel 10 szt (fiolek) do tego opatrunki do zaklejenia tego żelu a także Allevyn- 10 szt. Inadine- 10szt, Octenilin-5 szt. Wszystkie do leczenia martwicy ran odleżynowych i nie tylko. Nowe, nieużywane. cena do uzgodnienia. e mail: anna_kowalska2011@wp.pl
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gość
Gość


PostWysłany: Czw 9:12, 07 Kwi 2011    Temat postu: Re: opatrunki

. napisał:
Witam,
Jeśli ktoś potrzebuje to mam do odsprzedania opatrunki na odleżyny- Intra-site gel 10 szt (fiolek) do tego opatrunki do zaklejenia tego żelu a także Allevyn- 10 szt. Inadine- 10szt, Octenilin-5 szt. Wszystkie do leczenia martwicy ran odleżynowych i nie tylko. Nowe, nieużywane. cena do uzgodnienia. e mail: anna_kowalska2011@wp.pl


Coś jest nie tak z pani e mail.Jestem zainteresowana kupnem proszę o kontakt asia6751@wp.pl
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych Strona Główna -> Medyczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin